“5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi”

Yazar ve şair Sunay Akın’ın özel koleksiyonundan oluşan ve yine küratörlüğünü kendisinin yaptığı “5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi” açıldı.

,bvfblYaAs0iYwEC7JoTGgA

 

“Mall Of İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi”nin içerisinde yer alan “MOİ Sanat”taki açılışta basın mensuplarına açıklama yapan Sunay Akın, toplumsal şiddetin önüne geçmek için, oyuncak seçimine dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Akın, oyuncağın tarihini anlatmanın, toplumu barış içinde bir arada yaşamaya yönlendirdiğini belirterek, “Oyuncağın tarihi, uygarlığın tarihidir. Bu oyuncak müzesinin sergisinde geçen bir saat, bin kitabın ışığına bedeldir. Burada çocuklar evet mutlu olacak, bilgi alacak ama sadece çocuklar değil anne-babalar, hatta büyükbabalar, dedeler, nineler bile o bilginin ışığını alacak” dedi.

Bir ülkenin geleceğinin o ülkenin çocuklarının hayallerinde ve oyunlarında olduğuna vurgu yapan Akın şöyle konuştu:

“İstanbul Oyuncak Müzesi’ni Göztepe’de açmasaydım, bugün açıyor olsaydım, içeride gördüğünüz şekilde olacaktı. Bütün o gözlemlerim, deneyimlerim, dünya müzeciliği hakkında yaptığım çalışmalarda geldiğim son nokta bu. Burada oyuncak tarihinin en önemli eserlerini göreceksiniz. Her oyuncak müzelik değildir. Yani bir oyuncak sergisi açmak, bir oyuncak müzesi düzenlemek, evde çocukların oynamadığı ya da eskiden oynadığı oyuncakları bir araya getirmek değildir.”

 

Sergiye ev sahipliği yapan “Mall Of İstanbul” adına konuşan, Torunlar GYO İcra Kurulu Üyesi Zeynep Torun, kültür ve sanata katkı sağlamayı çok sevdiklerini aktararak, “Bu müzenin tarihsel akışı içinde gerçekleşmesi, bu kompozisyonu sağlaması ve daha önce sergilenmemiş oyuncakların burada olması müzeyi bence eşsiz kılıyor. Bu müzeyi sadece çocuklar için tasarlamamış Sunay Bey. Özellikle yetişkinlerin, anne-babaların çocukların elinden tutup, çocukla çocuk olmasını istemiş. Biz de bunu destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates