‘DiCaprio sınırları zorluyor’

Kapağına ‘Hollywood’un ağır işçisi’ başlığıyla oyuncu Leonardo DiCaprio’yu taşıyan Milliyet Sanat, 2016’nın ilk sayısında sahne sanatlarından edebiyata, müzikten plastik sanatlara kadar dolu dolu konularla okurlarını bekliyor.

‘DiCaprio sınırları zorluyor’

KÜLTÜR SANAT

2016 yılı itibarıyla 44 yıldır bayilerde olan köklü kültür sanat yayını Milliyet Sanat, yılın ilk sayısında kapağını dünyaca ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio’ya ayırdı. ‘Hollywood’un ağır işçisi’ başlığıyla kapakta yer alan oyuncu, Alejandro Gonzalez Inarritu’nun yeni filmi ‘The Revenant / Diriliş’ filminin başrolünde yer almasıyla gündemde. Zorlu hava koşulları altında yapılan çekimlerde oyunculuğunun sınırlarını zorlayan DiCaprio’nun bu rolü ve sinemadaki yeri hakkında dergide Selin Gürel imzalı bir değerlendirme ve Meksikalı yönetmen Inarritu’nun sinemasıyla ilgili olarak Erman Ata Uncu imzalı bir yazı yer alıyor. Derginin sinema bölümünde ayrıca ‘Spotlight’ ve Altın Palmiyeli ‘Dheepan’ üzerine eleştiriler okunabilir.

Ayın söyleşisi bölümünde Asu Maro’nun, ‘Kocan Kadar Konuş: Diriliş’ filminde sert bir babaanneyi canlandıran Hümeyra ile yaptığı; Hümeyra’nın oyunculuğa bakışından, evlilikleri ile ilgili samimi açıklamalarına uzanan kapsamlı bir söyleşi bulunuyor. Derginin plastik sanatlar bölümünde İstanbul Modern’de açılacak olan ‘YOK OLMADAN: Doğa ve Sürdürülebilirlik Üzerine Bir Sergi’yi ele alan bir yazı, sanatçılar Tony Cragg, CANAN ve Ardan Özmenoğlu ile son sergileri üzerine söyleşiler, Banksy’nin İstanbul sergisi üzerine küratörünün anlatımı üzerinden bir sergi değerlendirmesinin de aralarında bulunduğu konulara yer veriliyor.

Üstün Akmen’in son yazısı

Sahne sanatları sayfalarında okurları, Yıldız Kenter’in dikmen Gürün tarafından yazılan biyografisi ‘Tiyatro Benim Hayatım’ın yayımlanması üzerine her iki isimle birden yapılmış, Kenter’in yaşamı eşliğinde Türkiye’de tiyatronun tarihine yolculuğa davet eden bir söyleşi bekliyor. Ekim’de aramızdan ayrılan değerli tiyatro eleştirmeni ve yazar Üstün Akmen’in Yabancı Sahne’nin ‘Küheylan’ oyununu ele aldığı, yayımlanmamış son yazısı da bu bölümde sunuluyor. Derginin müzik sayfalarında ise, David Bowie’nin 8 Ocak’ta yayınlanacak ‘Blackstar’ albümüyle ilgili bir yazı, BİFO’nun yeni yıl konserinde sahne alacak İtalyan bas-bariton Luca Pisaroni ile bir söyleşi, Megadeth’in yenilenen kadrosuyla kaydettiği yeni albümü ‘Dystopia’nın değerlendirmesinin de aralarında olduğu konular okurları bekliyor.

YENİ YIL ÖYKÜ VE ANILARI

Derginin edebiyat sayfalarında ise Ercan Kesal ve Paulo Coelho’nun aralarında bulunduğu yazarların Milliyet Sanat ile paylaştıkları yeni yıl öyküleri ve anıları okurlar için bir yeni yıl sürprizi niteliği taşıyor. Böylece edebiyat sayfaları yılı kısa öykü ve anılarla kutluyor. Edebiyat bölümünde ayrıca Türkçe’de Everest Yayınları tarafından basılan Elena Ferrante’nin ‘Napoli Dörtlemesi’ üzerine zevkle okunacak bir değerlendirme bu ay meraklılarını bekliyor. İaşe sayfalarında ise Hülya Ekşigil, hem Kitap kurdu olup hem de yeme içme meraklıları için birbirinden ilginç kitaplar öneriyor.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates