Edgar Degas Hayatı

Dancers-In-Pink

 

1834 – Hilaire Germain Edgar Degas, 19 Temmuz’da, Paris’te, zengin bir Fransız-İtalyan ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Auguste Degas, Napoli ve New Orleans’da da şubeleri olan Degas Padre e Figli adlı bankacılık şirketinin Paris şubesini yönetiyordu.

1845 – Louis le Grand Lisesi’nde öğrenim gördü.
1847 – Annesi Célestine’i kaybetti.

1853 – Liseyi bitirdğinde ressam olmayı aklına koymuştu. Babası ise, aile işini devralmasını istiyordu. Bu yüzden Edgar, hukuk okuluna kaydoldu fakat zamanını Louvre’da Primitifleri kopya etmekle geçiriyordu. Kısa süre sonra okulu bıraktı ve Louis Lamothe’tan ders almaya başladı. Lamothe, hem onun becerisinin ve kararlığının hem de Rönesans resmine olan saygısının temelini oluşturdu.

1855 – Paris’teki Güzel Sanatlar Okulu’na kaydoldu ve sadece bir dönem okula devam etti. Koleksiyoner Edouard Valpinçon onu Ingres’le tanıştırdı. Ingres ona doğayı bırakıp ustalardan kopya yapmasını tavsiye etti ve çizime verdiği önemi aşıladı.

1856-8 – Napoli, Roma ve Floransa’ya yaptığı seyahatlarda ustalardan ve antik sanattan kopyalar yaptı ve yerel tiplerden eskizler çizdi. Roma’da Gustave Moreau ile tanışan Degas, teknik araştırmacılığını ve renk ile harekete olan ilgisini ona borçludur.

Floransa’da teyzesi Laura Bellelli’nin yanında kaldı ve en önemli resimlerinden biri olan, Paris’te bitirip 1867 Salonu’nda sergildiği Bellelli Ailesi için eskizler yapmaya başladı.

1859 – Paris’e döndü ve büyük boy tarihsel ve efsanevi konulu resimler yapmaya başladı Güçlü renk efektleri kullandığı ve hareketi vurguladığı bu resimlerde, çağdaşı olan akademik ressamlardan daha az gösterişli ve titiz bir tutumu açığa vurdu.

1865 – Salon’daki sergilere katılmaya başladı.
1868 – Tarihsel resimleri bıraktı ve portrelere ve at yarışları gibi, günlük hayattan sahnelere yoğunlaştı. Degas’nın balet ve operaya olan ilgisi de bu döneme denk gelir. Salon’da sergilediği işleri, Zola, Castagnary ve Duranty gibi eleştirmenlerden ilgi görmedi.

1870 – Salon’daki sergilere katılmayı bıraktı, balet gösterileri ve derslerinin resimlerini yapmaya başladı. Fransız-Rus Savaşı’ndan ve Paris Komünü’nün bastırılmasından sonra, dostu Manet ile Milli Savunma Ordusu’na katıldı.

1872 – Dans Dersi ve Opera’da Dans Dersi tabloları, İzlenimcileri destekleyen sanat taciri Paul Durand-Ruel tarafından satın alındı. Ekim’de New Orleans’a giderek anne tarafından akrabalarının portrelerini ve Pamuk Dükkanı’nı gerçekleştirdi.

1873 – Monet, Pisarro, Sisley, Morisot, Cézanne ve diğerleriyle Société Anonyme des Artistes Peintres, Sculpteurs, Graveurs etc. ‘yı (Resim, Heykel, Gravür vs. Sanatçıları Derneği) kurdu.

1874 – Babası Napoli’de, arkasında yüklü bir borç bırakarak öldü. İzlenimciler’in ilk sergisi, fotoğrafçı Nadar’ın, Capucines Bulvarı’ndaki stüdyosunda açıldı. Degas, on çalışmasını sergiledi ve eleştirmenlerce övgüye layık görüldü.

1876 – 22 resimle, Durand-Ruel’in galerisinde açılan, İzlenimciler’in ikinci sergisine katıldı. Bu üretken dönemde, dans sahneleri ve arkadaşlarının ve ailesinin portrelerini yaptı, at yarışları sahnelerine devam etti ve café-concert (şarkılı kafe) şarkıcılarının monotiplerini gerçekleştirdi. Çamaşırcıları ve fahişeleri resimlerine konu edindi. Sahnedeki parlak ışık yansımalarını, balerinlerin tutulerini ve akıcı hareketlerini ifade etmek için uygun bulduğu pastel ile çalışmaya başladı.

1880 – Birçok dansçı, şapkacı ve ütücü resmi yaptı. Huysmans ve gelecekteki arkadaşı şair Mallarmé, resimlerini hararetle övdüler. Degas’nın resimleri bolca satıldı ve sanatçı büyük bir servet biriktirdi. Japon baskılarından etkilendi; fotoğrafın da etkisiyle konularına sıradışı açılardan yaklaştı ve asimetrik kompozisyonlar denedi. Ayrıca, doğal hareketi incelemek ve resimlerine daha canlı bir ifade vermek için kilden ve balmumundan birçok heykel yaptı. Bunlardan sadece 14 Yaşındaki Balerin’i sergiledi.

1885 – Görme yetisini yitirmeye başladı. Birçok opera ve balet gösterisine ve provasına katıldı. Yaptığı sahne arkası resimleri kırkı bulur.

1886 – Aile işi nedeniyle Napoli’ye gitti. 8. ve son İzlenimci Sergi’de, banyodan sonra kurulanan, saçını tarayan kadın resimlerinden oluşan Femmes à Leurs Toilettes’i sergiledi. Koleksiyonculuğa ilgi duyan Degas, Van Gogh, Gaughin, Corot, El Greco ve Ingres gibi ressamların yapıtlarını almak için büyük miktarda para harcadı. Aynı zamanda resimlerinin yansıttığı konularda soneler yazdı.

1888 – Kişisel sergilere karşı olan Degas, 1883’de Londra’da ve 1886’da New York’da açılan sergilerden sonra, Durand-Ruel Galeri’nin yeni açılan New York şubesinde resimlerini sergiledi. Dansçılar, Yıkananlar ve Ütücüler’den başka, birkaç portre ve at yarışı resmi yaptı. Yarış resimleri için, Edweard Muybridge ve Etienne-Jules Marey’nin, atın hareketlerini fragmanlara ayıran fotoğraflarından yararlandı.

1889 -Velàzquez, Delacroix ve Manet’nin izinde İspanya ve Fas’a gitti.
1892 – Durand-Ruel’de, peyzajlardan oluşan ilk kişisel sergisini açtı.
1895-8 – “Yıkanan Kadınlar” serisi, büyük boy pasteller ve peyzaj monotipleri üzerinde çalıştı. Yapay ışığın etkisiyle oynadığı fotoğrafla uğraştı. Kızkardeşi Marguerite’i, ilk kuzenini ve yakın arkadaşı olan Paul Valpinçon’u kaybetti. Berthe Morisot, Mallarmé, Toulouse-Lautrec, Gauguin, Pissarro ve Cézanne gibi birçok çağdaşı 20. yüzyılın başında öldü ve Degas kendini gittikçe daha yalnız hissetmeye başladı.

1904 – Görüşü gittikçe bozuldu ve artık sadece heykeller ve büyük kompozisyonlar gerçekleştirebilir hale geldi. 70 yaşındaki Degas, gittikçe içine kapalı ve dünyaya küskün oldu.

1912 – En yakın arkadaşı Henri Rouart’ın ölümü onu çok etkiledi. Yirmi senedir oturduğu Rue Victor-Massé’deki evini terketti ve çalışmayı bıraktı.
1917 27 Eylül’de öldü ve Montmartre Mezarlığı’na gömüldü.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates