EN İLGİNÇ MÜZELER

1-Museum of Modern Art

g

Dünyada MOMA olarak bilinen camsız Yoshio Taniguchi tarafından tasarlanan Midtown binası dünyadaki en etkili modern sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Vang Gogh, Cezanne, Matisse, Piacasso, Magritte, Pollock ve Warhol burada. Ayrıca performans sanatı, tasarım ve sık gösterim retrospektiflerle 22.000 filimden oluşan bir koleksiyonu var.

2- Galleria Borghese

 

 

 

 

 

 

Dünyanın en büyük özel sanat koleksiyonlarından biri olan kardinal Scipone Borghese’nin Roma bahçesindeki villada birleştirdiği mekanda Titanın’ın Kutsal ve Profane Sevgisi, Caravaggios ve Bernini’in Yüce Heykeli Apollo ve Daphe’nin bir parçası daha sonra Canov’nın risque Pauline Bonaparte heykeli gibi bazı değerli eklemeler yapıldı. Muhteşem bir atmosfere sahip olan müze değerli sanatçıların eserleri ile ziyaretçilerinin nefeslerini kesiyor.

 

3. Benaki Museum

 

 

 

 

 

 

Hoş bir çatı katı terası olan neo-klasik bir binada yer alan bu müze, 20. yüzyıla kadar Yunan sanatının izini sürüyor. Heykel, Seramik, Mücevher, Resim, Mobilya, ve kostümler sergileniyor, ancak en iyi eserler arasında Teselya Hazinesi değerli taşlarla süslenmiş altın telkari mücevherler, (M.Ö.2. yüzyıldan kalma bir hazine) El Greco’nun iki eski resmi yer alıyor. 18. yüzyıldan kalma ahşap panelli, Osmanlı esintili oturma odaları da yer alıyor.

 

4- Sir John Soane’s Museum

Oxford Mimarlık Sözlüğü, Sir John Soane’nin Müzesini ‘şimdiye dek tasarlanan en karmaşık, karmaşık ve ustalık dolu iç mekanlardan biri’ olarak nitelendiriyor. Aynı zamanda,hoş bir tavşan warren, resim, baskı, çizim,  alçı kalıpları ,antika parçaları, kitap ve mimari modelleri ile zeminden tavana tıkanmış farklı düzeylerde birbirine odalı mimari yer alıyor.

 

5- Museo Atlántico, Lanzarote

 

 

 

 

 

 

İngiliz sanatçı Jason deCaries Taylor’ın 300’den fazla heykel eserinden oluşan bir sualtı koleksiyonu olan Museo Atlanticıo, bu yılın başlarında halka açıldı. Tesisler, Lanzerote’nin güney kıyılarında, Bahıa de Las Coloradas’ta Atlantik Okyanusun’un yüzeyinin 14 metre altında bulunabilir.Saha 2.500 metrekarelik bir alana yayılıyor ve tüplü dalgıçlar veya cam dipli tenekeler tarafından keşfedilebilir.

 

 

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Saklanan Harry Potter çizimleri ortaya çıktı

Harry Potter serisinin dünyaca ünlü yazarı J.K. Rowling’in çok satanlar listesinin değişmezlerinden Harry Potter serisi için yaptığı çizimler yayınlandı. 1 Serinin ilk kitabı yayınlanmadan İngiliz yazar tarafından yapılan çizimler daha sonra global bir fenomene dönüşecek hikayenin ilk hatlarını gözler önüne seriyor. 2 JK Rowling’in Harry Potter fantastik roman serisi dünya genelinde 400 milyon kopyadan fazla satılmıştı. 3 Önce İngiltere ardından da onlarca ... Devamını Oku »

Ramazan’da ebru,hat ve minyatür etkinliğin yapalım mı?

Ramazan ayı içinde Türkiye ‘nin en büyük ebru atölyesi olan e®c sanat atölyeleri sizinle ebru ve hat aktiviteleri kursları düzenlemek istemektedir. 20 yılı aşkındır ebru çalışmaları yapan ve türkiyede 9 adet atölyesi bulunan e®c sanat sizinle önceki yıllarda bazı aracılarla çalışmış olup bu çalışmaları tekrar etmek istemektedir. Ebru Kursu Sayfası adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Devamını Oku »

“Altın Ayı” ödülü sahibini buldu

66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) “Altın Ayı” ödülünü İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin “Fuocoammare” adlı filmi kazandı. Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen festivalin ödülleri, Berlinale Palast’ta yapılan törenle sahiplerini buldu. Tören öncesinde siyaset ve sanat çevresinden bir çok ünlü, kırmızı halıda yürüdü. ABD’li oyuncu Meryl Streep’in jüri başkanlığını yaptığı festivalde “Altın Ayı” ödülünü İtalyan yönetmen Gianfranco Rosi’nin, İtalya’nın Afrika’ya en yakın ... Devamını Oku »

Türk basketbolunun yazılamamış tarihi: Adanmak

Ali Granit tarafından yayına hazırlanan Adanmak , Yalçın Granit’in hikâyesi ışığında büyüyen basketbol tarihimizi anlatırken bu konuda yazılamamış, yayımlanmamış tüm kitaplar adına önemli bir açığı kapatıyor. “2002 yılında henüz üniversitedeyken bir basketbol sitesinin forum bölümünde bir yazıyla karşılaştım. Yazıyı yazan kişi televizyonda, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi antrenörlerinden Svetislav Pešiç‘in belgeselini izlediğini, Pešic´’in de basketbola çocukluğunda nasıl ilgi duymaya başladığını ... Devamını Oku »

Ukrayna’yı Eurovision’da Kırımlı Jamala temsil edecek

Kırımlı Tatar sanatçı Jamala’nın seslendireceği “1944” adlı eser, Rusların yaklaşık 200 bin Kırım Tatarını sürgün edişini anlatıyor. Ukrayna’yı Eurovision şarkı yarışmasında, yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatarın 18 Mayıs 1944 tarihinde, Ruslar tarafından yurtlarından sürgün edilişini anlatan “1944” şarkısı ile Jamala temsil edecek. 2016 yılı Eurovision şarkı yarışmasına katılacak sanatçıyı belirlemek için gerçekleştirilen Ukrayna finalinde, Kırımlı Tatar şarkıcı Jamala birinci oldu. Sonucun açıklanmasının ardından konuşan ... Devamını Oku »

“Sessizlikte Diyalog” kapılarını açıyor

Eşsiz bir deneyim vaad eden Sessizlikte Diyalog Sergisi, 19 Ocak’tan itibaren Gayrettepe Metro İstasyonu’nda…. Sessizlikte Diyalog Sergisi, İstanbul Social Enterprise tarafından 19 Ocak 2016’da İstanbul’da kapılarını açıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı proje, ana sponsor Turkcell ve İstanbul Ulaşım AŞ’nin destekleriyle Gayrettepe metrosunda ziyaretçilerini ağırlamaya başlıyor. Özel bölümlerden oluşan sergide yüz ifadelerinizi ve vücut dilinizi nasıl etkin kullanabileceğinizi, işitme dışındaki ... Devamını Oku »

CNR Kitap Fuarı uluslararası katılımla gerçekleşecek

Bu sene üçüncüsü düzenlenen CNR Kitap Fuarı, 18 ülkeden katılacak 90 yayınevi ile uluslararası boyutta gerçekleşecek. Bu sene üçüncüsü düzenlenen CNR Kitap Fuarı, 18 ülkeden katılacak 90 yayınevi ile uluslararası boyutta gerçekleşecek. CNR Holding ve Basın Yayın Birliği iş birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği desteğiyle bu ... Devamını Oku »

Dan Brown’un Cehennem kitabı film oluyor

Dünya çapından en çok satan kitaplar listesinde yer alan Dan Brown’un Cehennem kitabı film oluyor. Brown’un kitapta yer verdiği Türk belgeselci Göksel Gülensoy da “Ayasofya’nın Derinliklerinde” belgeseliyle filmde yer alacak. Dan Brown’un “Cehennem” romanı film oluyor. Filmin bir kısmı istanbul’da geçecek. Ve kitapta adı geçen Türk belgeselci Göksel Gülensoy “Ayasofya’nın Derinliklerinde” belgeseliyle filmde de yer alacak. Göksel Gülensoy, “Ben bundan çok ... Devamını Oku »

Ödül törenine Spotlight damga vurdu

Sinemanın en prestijli ödülleri Oscarlar gelecek ay sahiplerini bulacak. Ama ondan önce Oscarların habercisi sayılan ödüller bir bir sahiplerini buluyor. Bunlardan biri de ‘Critics Choice Awards’ (Film Eleştirmenleri Ödülleri). Ödüller dün gece sahiplerini buldu. Oscar adayı da olan Spotlight filmi geceye damga vurdu. 21. film eleştirmenleri ödülleri Los Angeles’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Katolik rahiplerin çocuk tacizini konu alan ‘Spotlight’ adlı yapım  yılın en iyi ... Devamını Oku »

OSMANLI KADINLARI SERGİLENİYOR!

  Türkiye’nin en önemli koleksiyonerleri en değerli oryantalist tablolarını toplumla paylaşıyor Batı dünyasının doğu insanlarını, dinlerini, dillerini ve tarihlerini incelemesi anlamında kullanılan Oryantalizm aynı zamanda Batılıların İslam dünyasına bakışlarını yansıtıyor. Doğu’nun kapısı olarak bilinen İstanbul başta olmak üzere tüm Müslüman Akdeniz ülkelerini kapsamıştır. Edebiyattan güzel sanatlara kadar farklı alanlarda eserler veren Oryantalist sanatçıların geriye bıraktıkları en önemli eserler Osmanlı İmparatorluğunun ... Devamını Oku »

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates