Seramik

Erc Atölye’nin Taksim, Bakırköy ve Kadıköy şubelerinde seramik ve heykel kurslarımız başlamıştır. ( isterseniz çocuğunuzla birlikte katılabilebilirsiniz).

Çocuğunuzla birlikte yeni şeyler öğrenmek ve öğrenirken de beraber eğlenmek ister misiniz? Taksim, Bakırköy ve Kadıköy’de şubeleri bulunan ERC Atölye’nin toplam 1 ay süren heykel ve seramik kursu ile çocuğunuzla birlikte eğlenceli vakit geçirebilir ve ona yeni uğraşlar kazandırabilirsiniz. Haftada 2 gün gerçekleştirilecek olan bu kursa siz de katılın, hayatınıza bir yenilik katın!

Çeşitli maddelerden herhangi bir hayvan, insan ve eşyanın üç boyutlu olarak yapılan şekline heykel denir. Heykel adı genellikle tam vücutlu olan yapıtlara denir. Üç üniteden oluşan heykel kursu ile birlikte; kil hazırlama, form yapma ve kil heykel yapma tekniklerini öğreneceksiniz. Bu kurs ile siz de kil hazırlayabilir, form ve heykel yapabilirsiniz.

Erc Atölye’de geleneksel seramikten günümüz seramiğine uzanan bir bakışla seramik çalışmaları da yapılmaktadır. Çamur ve yardımcı malzemeleri kullanarak, seramik temel şekillendirme teknikleri ile seramik, heykel, rölyef, işlevsel obje tasarımı ve uygulamaları yapılmaktadır.

Seramik Üretimi

Genellikle kayaların dış etkiler altında parçalanması ile oluşan kil, kaolen ve benzeri maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ile meydana gelirler. Bu açıdan halk arasında pişmiş toprak esaslı malzeme olarak bilinir. Örneğin, cam, tuğla, kiremit, taş, beton, çimento, aşındırıcı tozlar porselen ve refrakter malzemeler bu gruba girer.

Kil belirli bir üretim sürecini geçirdikten sonra, sert ve deforme olmayan, bazı özel etkenler dışında hiçbir dış etkiden kolayca etkilenmeyen bir malzeme haline gelir. Seramik malzeme üretiminde, kil hamuruna belirli maddeler katarak, değişik şekillendirme yöntemleriyle, kullanılan hamurun bünyesine uygun bir pişirme ile, seramik malzemeye istenilen niteliği kazandırma imkanı vardır.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates