“Hamlet” izleyiciyle buluştu

aa_picture_20151110_6763759_web.jpg

“Globe to Globe Hamlet” ekibi, William Shakespeare’in ünlü eseri “Hamlet”i sahneledi.

Sanat yönetmenliğini Dominic Dromgoole’un üstlendiği “Hamlet”, Zorlu Center PSM’de izleyiciyle buluştu.

Oyunda Hamlet’i canlandıran Ladi Emeruwa, oyun öncesi yaptığı açıklamada Amsterdam’dan yola çıkan ekibin, 144. gösteriyi sahnelediğini belirterek, “İskandinav ülkeleri, Doğu Avrupa, Rusya, Kuzey Amerika, Karayipler, Güney Amerika, Uzak Doğu, Avusturalya ve Yeni Zelanda, sonra da Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’yı gezdik. Şimdi de buradayız” diye konuştu.

Emeruwa, iki yıldır devam eden turneye ilişkin düşüncelerini, “On yılı, iki yılda yaşamak gibi bir şey. O kadar yoğun ki anlatması çok uzun sürer” sözleriyle aktardı.

Canlandırdığı Hamlet’in diğer Hamlet oyunlarından farkının “yeni oyuncularla sahnelenmesi” olduğunu belirten Emeruwa, “Hamlet’i yorumlayışımız bile farklı. Biz Shakespeare oyunlarını oynarken, hiçbir konsepte bağlı çıkmıyoruz. Bir yandan da özüne olabildiğince bağlı kalmaya çalışıyoruz” dedi.

Ladi Emeruwa, İstanbul’da olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek, “İstanbul için düşüncem, herkesin dediği Doğu ile Batı’nın buluşması aslında. Dünyanın en muhteşem ufuk çizgisini İstanbul’da gördüm. İhtişamlı görünüyordu” ifadelerini kullandı.

Gösteride, 12 farklı karakteri canlandıran oyuncu Beruce Khan da turnedeki hislerini anlatacak kelime bulamadığına dikkati çekerek, şunları aktardı:

“Efsanevi diyebilirim. Daha önce tatil için iki kere Türkiye’ye geldim. Onun için buraya gelmek çok güzel. Bu turnenin en güzel yanlarından biri çok çeşitli kültürlere dokunuyoruz ve onlardan çok şey öğreniyoruz. Shakespeare’in de sadece bir kültüre değil, çok fazla kültüre hitap eden bir yazar olduğunu anlıyoruz. Bu bizi çok şaşırttı.”

Shakespeare’in dünya çapında bilinen bir yazar olduğunu bildiğine işaret eden Khan, “Turnede Shakespeare’in sadece İngiltere’nin bir ürünü olmadığını gördüm” diye konuştu.

Shakespeare’in 450. doğum yıldönümü kapsamında 2014’te turneye çıkan ekip, Hamlet’i 130 ülkede sahneledi.

İngiliz Tiyatro Ödülü, “Renee Stepham En İyi Gezici Tiyatro Sunumu Ödülü” ile Uluslararası Sahne Ödülü’nü alan Hamlet ekibi, yeniden izleyici karşısına çıkacak.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates