Modigliani’nin nü tablosuna rekor fiyat

tablo.jpg

İtalyan ressam ve heykeltıraş Amedeo Modigliani’nin çıplak kadın tablosu, 170.4 milyon dolara satıldı.

Christie’s Müzayede Evi’nin New York’ta düzenlediği sonbahar sezonunun ilk büyük müzayedesinde, 20’inci yüzyıla ve savaş sonrası döneme ait eserler açık artırmaya çıkarıldı.

İtalyan ressam ve heykeltıraş Amedeo Modigliani’nin yaklaşık yüz yıl önce skandala neden olan “Uzanmış Nü” adlı eseri, Çinli bir koleksiyoncu tarafından 170.4 milyon dolara satın alınırken, resim müzayede tarihinin en pahalı 2’inci sanat eseri oldu.

Modigliani da bir eserine verilen en yüksek rakamla kendi rekoruna imza attı. İtalyan ressamın bundan önce en yüksek fiyata satılan eseri 71 milyon dolardan alıcı bulmuştu.

İspanyol ressam Pablo Piccaso’nun “Cezayirli Kadınlar” adlı eseri, Mayıs ayında Christie’s tarafından düzenlenen bir müzayedede 179,4 milyon dolara alıcı bulmuş, açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri olarak tarihe geçmişti.

Alkol bağımlısı olan İtalyan sanatçı Modigliani, 1920 yılında menenjit nedeniyle 35 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

New York’taki açık artırmada, Roy Lichtenstein’e ait “Hemşire” eseri 95.3 milyon dolara satılırken, bu fiyat sanatçının müzayede rekoru olarak kaydedildi.

Lichtenstein’in daha önceki müzayede rekoru 56 milyon dolardı. Lichtenstein’in “pop art” eseri müzayedeye telefonla katılan bir koleksiyoncu tarafından satın alındı.

Açık artırmada, Paul Gauguin’in Tahiti dönemine ait eserleri de yer aldı. Gauguin’in 25 milyon dolara satılması beklenen Tahitili kadın figürlü heykelinin 30.9 milyon dolara alıcı bulması, sanatçıya heykel alanında rekor getirdi. Gauguin’in daha önceki en pahalı heykeli 11.2 milyon dolara satılmıştı.

Resim alanında daha önceki rekoru 40.3 milyon dolar olan Gauguin’in satışa sunulan ikinci eseri “Çiçekli Genç Adam” tablosu müzayedede 13.6 milyon dolara alıcı buldu.

Christie’s’in 20’nci yüzyıl eserleri müzayedesinde toplam 491.4 milyon dolarlık satış yapıldı.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates