(((STORYBOARD HAZIRLANIŞ TEKNİKLERİ)))

STORYBOARD NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Film yapımı aşamalarından, prodüksiyon yani filmin hazırlık aşamasında, storyboard yapımı yer alır. Çoğu yönetmen, özellikle büyük bütçeli işlerde, reklam, klip gibi kısa ama yoğun geçen işlerde işin rahatlaması ve bir düzen halinde olması için storyboard hazırlanmasına büyük önem verir.

Storyboard filmi nasıl çekeceğinizin görsel bir rehberidir. Başka bir deyişle, storyboard, filminizi, videonuzu, çekeceğiniz planlara göre ayıran ve sıralayan ve bu planlarda ne çekileceğini gösteren çizimlerden oluşan bir tablodur.

Birçok animasyon ve sinema filmlerinde kullanılan bu teknik çekim haricinde çizgi dizilerde de hareketlendirmek için referans görselliği sağlar. Çekim için kamera açıları ve hareketleride yazı ile beliritlebilir.

HAZIRLANIŞ

Storyboard bir kağıdın, küçük karelere bölünmesinden ve her bir küçük kareye planı çizmekten oluşur. Çizimin iyi olması değil, anlaşılır olması önemlidir fakat çizim ne kadar iyi ise iş o kadar profesyonel ve temkinli durur.Storyboard ile geçimini sağlayan bir çok çizer vardır. Animatik bu çizimlerin ardarda getirilip oluşturulan sunuma denir

Storyboard yapımının, çekim aşamasından önce tamamlanması gereklidir. Storyboard filmi nasıl çekeceğimiz konusunda, planlarda kimlerin yer alacağı ve nerede geçeceği konusunda fikir verdiği gibi çekim ölçekler, hakkında da bizi yönlendirir. Çekim-prodüksiyon kısmında bize zaman kazandırır.

 

1- İlk aşamada kağır parçalara bölünerek kutucuklara ayrılabilir. 

2-Hikayenin dizilimi ve sahnelerin planları ayarlanılabilir.

3-Seneryonun altına küçük notlar alınarak çekim aşamaları beklenilebilir. 

4-Renklendirme ve siyah ile detay girerek resim canlandırılabilir. 

5-Birden fazla kişiye verilecekse taranıp biraz düzenleme ile baskı adetleri arttırılabilir.

 

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates