Türk koleksiyonerdeki “4 Marilyn” tablosu 36 milyon dolara satıldı

SERGİ.jpg

Kemal Cıngıllıoğlu’na ait 1962 yılı Andy Warhol imzalı “Dört Marilyn” tablosu Christie’s aracılığı ile 36 milyon dolara adı açıklanmayan bir Asyalı alıcının oldu.

Christie’s müzayede evinin New York’taki sonbahar sezonu satışlarının ikinci gününde, Türk koleksiyocu Kemal Has Cıngıllıoğlu‘na ait Andy Warhol’un “Dört Marilyn” adlı eseri müzayede evinin garanti ettiği fiyatın altında 36 milyon dolara Asyalı bir koleksiyoncunun oldu.

Christie’s Müzayede Evi’nin New York’ta düzenlediği sonbahar sezonunun 2. büyük müzayedesinde, “Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat” eserleri açık artırmaya çıkarıldı.

Pazartesi günü 491,4 milyon dolarlık satış gerçekleştiren Christie’s bir gün sonraki akşam satışında toplam 331,8 milyon dolarlık satışa imza atarken, 2 günde toplam 852,9 milyon dolara ulaştı. Böylelikle Christie’s, müzayedeler öncesinde açıkladığı “bir haftada 1 milyar dolarlık satış” hedefine yaklaşmış oldu.

Kemal Cıngıllıoğlu, "Dört Marilyn"i, 2 yıl önce ünlü Rus işadamı Mikhail Fridman'dan 44 milyon dolara satın almıştı.
Kemal Cıngıllıoğlu, “Dört Marilyn”i, 2 yıl önce ünlü Rus işadamı Mikhail Fridman’dan 44 milyon dolara satın almıştı.

TAHMİNİ DEĞERİNİN ALTINA GİTTİ

Türk koleksiyoncu Kemal Has Cıngıllıoğlu’na ait 1962 Andy Warhol imzalı Hollywood yıldızı Marilyn Monroe’yu konu alan serigrafi baskı “Dört Marilyn” tablosu, New York’taki müzayede gecesinin en dikkat çeken satışlar arasında yer aldı.

Eser 40-60 milyon dolar tahmini değerinin de altında 36 milyon dolara telefonla bağlanan Asyalı bir satıcının oldu. Alıcının Çinli olduğu tahmin ediliyor.

ANDY WARHOL KİMDİR?

ABD’li ressam, film yapımcısı ve yayıncı. Pop art akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilir. Seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanır. Sanatçı, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Bu radikallik aslında bir tepkidir ve çağın toplumsal olaylarıyla bir bütünlük içindedir.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates