YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

yenimimarlikprogrami

10 Haziran – 15 Kasım 2015

İstanbul Modern’in 2012 yılında The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle başlattığı YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, iki yılda bir, yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara İstanbul Modern’in bahçesinde geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunuyor. Program, mimarları sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler öneren; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Kentte popüler yazlık mekânlardan birine dönüşen bu tasarımların ziyaretçileri kentin sıcağından koruması, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması, kentli için yakın sosyal alanlar yaratması ve tüm bunları makul mali ve mimari çözümlerle başarması gerekiyor.

1998 yılında ABD, New York’taki MoMA PS1’da başlayan YAP: Yeni Mimarlık Programı, İstanbul Modern’in yanı sıra Şili, Santiago’daki CONSTRUCTO; İtalya, Roma’daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Güney Kore, Seul’daki Modern ve Çağdaş Sanatlar Ulusal Müzesi’nin (MMCA) dahil olduğu uluslararası bir ortaklıkla yürütülüyor.

Mimarlık uzmanları, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul bir araya gelerek finale kalan beş mimarlık oluşumunun önerileri arasından PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal)  tarafından tasarlanan “KATI OLAN HER ŞEY” başlıklı projeyi seçti. “KATI OLAN HER ŞEY”, bölgenin endüstriyel tarihinden beslenen, hem geçmişe dair bir hatırlatma hem de yakında yeniden değişecek olan bölgenin geleceğine dair bir bildiri niteliğinde.

 

Program Koordinatörleri & Finalist Sergisi Küratörleri: 

Çelenk Bafra, Pelin Derviş

YAP İstanbul Modern 2014 – 2015 Finalistleri ve Projeleri:

PATTU (İstanbul) / KATI OLAN HER ŞEY

Ali Sinan & Hasan Okan Çetin (Ankara) / Ağaçların Fısıltısı

FLAT C (London-İstanbul) / Halat Evi

Herkes İçin Mimarlık (İstanbul) / Kolektif Zemin

Young & Ayata (New York) / Su Korusu

 

YAP İstanbul Modern Seçim Süreci

Programın yürütülüş prensibi gereği Türkiye’nin dört bir tarafındaki ve KKTC’deki mimarlık okullarındaki akademisyenler, mimarlık eleştirmenleri, süreli yayın mensupları ve Mimarlar Odası ile Serbest Mimarlar Derneği gibi mesleki kurumların temsilcilerinden oluşan aday göstericiler ile iletişime geçilerek 11 Kasım 2014’te onların işaret ettiği 30 genç aday arasından 5 finalist seçildi. Bu seçim, adayların sunduğu portfolyolar üzerinden seçici kurul tarafından yapıldı. Seçilen finalistlerden İstanbul Modern’in bahçesine programın çerçevesine uygun bir geçici düzenleme önerisi geliştirmeleri istendi. 22 Ocak 2015 tarihinde seçici kurul yeniden bir araya gelerek finalistlerin sunduğu önerileri değerlendirdi.

Mimar Prof.Dr. Suha Özkan’ın başkanlığını yaptığı seçici kurulda, mimar Emre Arolat; İstanbul Modern Küratörü Çelenk Bafra; MoMA Küratörü Barry Bergdoll, XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi, MAXXI Mimarlık Kıdemli Küratörü Pippo Ciorra;  İstanbul Modern Direktörü Levent Çalıkoğlu; YAP İstanbul Modern Koordinatörü Pelin Derviş; İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı; MoMA Küratörü Pedro Gadanho; MMCA Küratörü Geuntae Park; CONSTRUCTO Direktörleri Jeannette Plaut ve Marcelo Sarovic; mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve mimar Han Tümertekin yer alıyor.

 

YAP 2014 – 2015 Finalistleri Sergisi

2014 ve 2015 yıllarında programın uluslararası ortakları MoMA PS1, CONSTRUCTO, MAXXI, MMCA ve İstanbul Modern tarafından Yeni Mimarlık Programı’na davet edilen tüm finalistlerin projeleri İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanında 2 Ağustos’a dek ziyaret edilebilir.

 

Uluslararası Yeni Mimarlık Programı Ortakları:

YAP MOMA PS1 

YAP_CONSTRUCTO

YAP MAXXI 

YAP MMCA
Fotoğraf:

KATI OLAN HER ŞEY, PATTU

YAP İstanbul Modern 2014-2015’in seçilen projesi

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Free WordPress Themes - Download High-quality Templates